Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jarmila Loukotková: Bůh i ďábel

23. 1. 2008

Kniha: „Bůh i ďábel“

Autorka: Jarmila Loukotková

 

Kniha vypráví o českém šlechtici Jiljím de Retzovi, jemuž se dostalo od jeho dědečka skvělého vychování a od jeho rodičů nebývalého bohatství. Je vyprávěna retrospektivně a začíná v okamžiku, kdy je Jiljí uvězněn a čeká na soud za kacířství.

            Jiljí si vybudoval skvělou vojenskou kariéru, vzal si nádhernou ženu a stal se nejbohatším mužem v zemi. Jeho úspěch pokračoval v anglicko-francouzské stoleté válce, během níž se setkává s Johankou z Arku a stává se jejím přítelem. Johanka ho velmi ovlivnila a po naplnění jejího osudu se Jiljí uzavírá do sebe na sedm let. Pak ovšem obrací a utrácí všechno své jmění za umělce, hostiny a šarlatány, a zapadá do obrovských dluhů. Zve k sobě Itala Prelatiho, o kterém doufá, že pro něj vyrobí zlato z kamene, a tím ho dostane z dluhů. Ital je ale pouhý vyžírka a když na něj po několika letech marného snažení Jiljí uhodí, přesvědčí ho, že se musí skrze dětskou oběť spřáhnout s ďáblem, aby byla výroba zlata úspěšná. Jiljí s tím dlouho bojuje, pak ho ale situace donutí, aby tuto oběť vykonal. Není však opatrný a zbylé kosti nakáže zahrabat sluhovi. Pár let to takto provozuje, zlato se však nedaří vyrobit a dluhy se stále zvětšují.

Zkazky o zmizelých dětech se stanou církvi záminkou pro odstranění nejmocnějšího muže v zemi, a tak je Jiljí postaven před soud. Horlivě a pohrdavě se obhajuje, ale Prelati i sluha na mučidlech vše přiznají výměnou za svůj život. Jiljí je odsouzen a upálen jako kacíř, stejně jako jeho vzor Johanka z Arku.

                                                                                                Zdeňka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář